"Svetlejšie" zajtrajšky

Autor: Marcel Marcišiak | 19.11.2011 o 19:38 | (upravené 21.11.2011 o 11:28) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  620x

Kríza naplno odhalila alebo zvýraznila slabiny štátov a celej Európskej únie. Začalo sa búrlivo diskutovať o jej smerovaní. Jedni politici nechcú takú silnú integráciu, druhí ju považujú za nevyhnutnosť pri riešení dlhových, hospodárskych problémov. Tak niečo z odbornej teórie:

Každé medzinárodné integračné zoskupenie prebieha v určitých etapách, nevynímajúc Európska únia

1, Zóna voľného obchodu - splnené

ü 2, 2, Colná únia - splnené

ü 3, 3, Voľný alebo jednotný trh - splnené

ü 4, 4, Spoločný alebo vnútorný trh - splnené

ü 5, 5, Menová únia - splnené

6, Ekonomická (hospodárska únia) – z časti už EÚ naplnila parametre tohto bodu, ale príchodom krízy sa ekonomická integrácia urýchľuje. Vidíme to na vyhláseniach, že musíme skoordinovať fiškálnu politiku, harmonizovať dane ... atď.

7, Politická integrácia – Je to spojenie dvoch alebo viac nezávislých štátov do jedného útvaru (federácia, konfederácia alebo dokonca unitárny štát). Únia svoj prvý krok spravila v roku 1992, kedy bola prijatá Zmluva o Európskej úniu tzv. Maastrchtská zmluva. Poníma okrem iného: štátne občianstvo EÚ, spoločnú zahraničná a bezpečnostnú politiku a zmluvne zakotvila spoluprácu v oblasti justície a vnútorných vecí.

EÚ sa už dostala do posledných dvoch procesov. Krok späť je nemožný. Jedine sa môžeme baviť o rýchlosti integrácie. Ale aj tak či o 5 alebo 50 rokov existujú len dve možnosti. Buď sa EÚ rozpadne alebo vzniknú Spojené štáty európske. Nič medzitým neexistuje. Takže keď nám politici rozprávajú, že chcú len ostať v prvých štyroch bodoch, resp. piatich, tak sú buď nevedomí alebo sú to len populistické rozprávky. Na druhej strane tí, ktorí tvrdia, že len pre krízu musíme zosilniť ekonomickú integráciu, zavádzajú. Tá by prebiehala, či by bola kríza alebo nie. Jednoducho sa boja povedať svojim voličom k čomu smerujeme. Myslím si, že sa máme načo tešiť a ja mám z tohto celého pocit, že nás čakajú „svetlejšie“ zajtrajšky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?