Vláda, ktorá len kúri a svieti

Autor: Marcel Marcišiak | 6.11.2011 o 16:26 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  1214x

Niečo podobné sa rysovalo aj vo voľbách v roku 2006, kedy len vďaka dlhému váhaniu KDH nevznikla. Podobný scenár sa zopakoval aj v roku 2010. Je pravdou, že v obidvoch prípadoch išlo skôr o (hodnotový) spor, či vládnuť so Smerom alebo nie. V dnešnej predvolebnej situácii ten spor ostáva, ale pridáva sa k nemu trieštenie pravice, čo len napomáha vytvoriť veľké spojenectvo, teda tzv. veľkú koalíciu.

V čase krízy je pre krajinu lepšie, keď je stabilná politická situácia. Túto ideu z veľkej časti napĺňa vláda, ktorá by prezentovala názory celého politického spektra. No jedným dychom treba dodať, že to by sme museli žiť v modernej demokratickej spoločnosti, lepšie povedané, tieto kritéria by musela spĺňať slovenská politická kultúra. Neviem si dobre predstaviť fungovanie takejto veľkej koalície. Je zrejmé, že by sa nevedeli zhodnúť na zásadných otázkach fungovania štátu. Ich rozdielna optika na ekonomiku, súdnictvo, sociálne veci atď.  by zabraňovala prijímať akékoľvek zásadné zmeny. Jediné v čom by našli zhodu je „pritakanie" Bruselu. Pohodlnou väčšinou by mohli schvaľovať európske záležitosti. Koniec koncov o tom vypovedá každá jedna politická relácia. Na druhej strane stoja pravicové strany, ktoré majú konsenzus v takmer všetkých dôležitých otázkach. Teraz nehovorím o výhrade svedomia alebo podpora registrovaných manželstiev a iných momentálne „nepodstatných" veciach. Pred týmito otázkami Slovensko nestojí. Slovensko stojí pred ďalšou krízou, ergo pred ekonomickými problémami. Takže nastáva otázka, či je potrebná vláda, ktorá sa zhodne na jednom bode  a ostatných nie alebo vláda, ktorá sa zhodne na väčšine bodov a jednom nie? Je zrejmé, že od toho jedného bodu závisia tie ostatné, ale od toho sú politici, aby sa dohodli. Aby zvážili čo je správne, samozrejme nie pre ľudí, ale pre svoj ďalší politický život.

Netvrdím, že tento konsenzus naprieč politickým spektrom by bola katastrofa. Podľa môjho názoru by to bolo dodržiavanie určitého status-quo. Jedna strana (pravica) by strážila tú druhú (ľavica) a opačne. Prešľapovali by sme na mieste. Ale ostáva pravdou, že do praxe by sa dostal Ficov výrok o dnešnej, dočasnej vláde. Jednoznačne by mohla len kúriť a svietiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?