Pád diktátora a morálne zlyhanie západu

Autor: Marcel Marcišiak | 22.10.2011 o 21:43 | (upravené 22.10.2011 o 22:31) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  1426x

Od vyhlásenia bezletovej zóny nad Líbyou ubehlo niečo viac ako polroka a za tento čas sa podarilo zvrhnúť diktát jedného muža. Myslím si, že každý z nás ma na to vytvorený názor. Či už na jeho vládu, alebo na pohnútky, ktoré viedli mocnosti začať ofenzívu voči ich spojencovi v posledných rokoch.

Skôr ma zaujali nepekné obrázky z posledných dní, ktoré nám ukazujú ako povstalci zajali Kadáffiho a urobili s ním krátky proces. Nedá sa povstalcom vyčítať ich konanie. Bojovali z presvedčenia a išli za jasným cieľom. Samozrejme v momente jeho zajatia sa z nich stali obyčajní barbari, ktorí bažili po krvi. Aj keď tá krv pre nich znamenala toľko pošliapanú spravodlivosť a pochopiteľne potrebovali mať učinené zadosť. Reportáže ukazujúce dlhé rady Líbyjčanov, ktorí sa chcú presvedčiť o smrti svojho vodcu na vlastné oči, sú len dôkazom toho, že pomsta býva sladká. Na druhej strane je to dôkaz hyenizmu, každého možného druhu. Podobný druh hyenizmu nám servírujú aj naše média, ktoré nám vypisujú (posmešné) titulky ako Kadáffi prosil o milosť a mnoho podobných správ pre mňa nehodiacich sa do modernej spoločnosti. Ani predstavitelia spojencov nemajú potrebu vyzvať Líbyjčanov ku kultúrnejšiemu správaniu. Nemajú s tým problém, že ešte pred rokom si s ním podávali ruky a teraz mlčky stoja, po prípade sa skrývajú za heslá typu, že „Líbyjský ľud má svoj osud vo vlastných rukách".

Myslím, že moralizovanie v tejto situácii je zbytočné. Padol ďalší diktátor. Líbyjský ľud si vybojoval slobodu, ktorú si teraz naplno užíva. Spojenci za heslom demokracie získali ďalšie spriaznené územie. Takáto jednoduchá interpretácia sa ľahšie prezentuje masám. Určite ľahšie ako vysvetľovať ďalšie morálne zlyhanie západného sveta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?