Myšlienka agroturizmu

Autor: Marcel Marcišiak | 22.7.2011 o 10:39 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1265x

Hnúšťa a okolie boli od nepamäti priemyselnou oblasťou. Dnes doznievajúca banská činnosť a chemické závody. Nastupujúci kórejský investor doplňujúci automobilový priemysel. Neďaleko v Tisovci strojársky priemysel a dostatok malých živnostníkov v oblasti ťažby dreva. Plus čakajúci prázdny hnedý park na ďalšieho „spasiteľského" investora na lacnú pracovnú silu. Toľko realita. Prečo z nej neuniknúť? Prečo neskúsiť niečo iné?  

Žijem tu a veľa krát som sa zamýšľal nad myšlienkou cestovného ruchu. Prečo nevyužiť krásy prírody vo svoj prospech? Veď cestovný ruch nie sú len historické pamiatky, more a aquaparky. Ani megalomanské projekty, ktoré stoja státisíce eur. Cestovný ruch sa dá propagovať aj v malom a úspešne. Okolie Hnúšte je zasypané malými dedinkami, ktoré nám pomaly vymierajú. Mladí odchádzajú do miest a z dedín sa vytráca život. Občas to spestria noví chalupári, ktorí dedinu ako tak oživia, len na víkendy. Kedysi obrobené polia sa dnes menia prinajlepšom na lúky a pasienky. Hospodárske statky, ktoré boli samozrejmosťou v každom dvore sú dnes už len výnimkou. Krik detí ani nehovoriac. Všetko by sa postupom času dalo vrátiť späť. Myšlienkou agroturizmu. Agroturizmus spája všetky moderné prvky cestovného ruchu. Nie je masový, čo zabraňuje ničeniu životného prostredia. Je zdravý, lebo v sebe zahŕňa biopotraviny, biovzduch. Dokonca z časti zabraňuje aj tak silnému fenoménu ako je urbanizácia a zachraňuje vidiek pred vymieraním. Taktiež silno podporuje regionálny trh!

Dovolím si vám načrtnúť jeden obraz vo vašich hlavách. Je ráno, zobudila vás vôňa domácky napečeného chleba s čerstvo nadojeným mliekom. K tomu si môžete dať domácky vyrobený syr, maslo, ktorý si dokonca môžete vyrobiť sami. Domáce vajíčka. Popritom môžete sledovať, hrať sa, hladkať domáce zvieratká. Odtrhnúť si ovocie zo stromu, či z kríka. Nadýchať sa čerstvého vzduchu. Na prechádzku sa vybrať do prírody, na hríby. Hlavne tráviť čas so svojou rodinou, čo je dnes tak veľmi vzácne.

Na druhej strane je tu podnikateľ. Podnikateľ, v tomto prípade dvojica (manželská, súrodenecká) alebo rodina, ktorá sa spoločne stará o svoju firmu, statok. Je to ich život i živobytie. Aj keď neprídu hostia, ten chlieb tam rozvoniavať aj tak bude. Oni to neberú ako biznis. Berú to ako návštevu a pochvalu ich práce. Dve malé hosťovské izby je len príjemný doplnok. A toto všetko by sa dalo dosiahnuť aj u nás. A dovolím si tvrdiť, že za málo peňazí, by bolo veľa muziky. Všetko podstatné máme. Prírodu, nádherné lazy. Domy s potrebnou infraštruktúrou taktiež. Stačilo by rozhýbať samosprávy miest a obcí alebo mikroregióny, či miestne akčné skupiny, aby vybavili peniaze napríklad z fondu pre obnovu vidieka. Podporili podnikateľov a verím tomu, že by sa ľudia našli, ktorí by chceli robiť tento druh „biznisu“. Proste prinavrátiť sa k svojim koreňom.

Pomohla by sa tým znižovať nezamestnanosť, ktorá v okrese Rimavská Sobota je najväčšia na Slovensku. Bolo by to obrovská pomoc pre tento región aj v oblasti propagácie. Nebolo by to len reklama na hladovú dolinu, lacnú pracovná silu a mesačnú krajinu. Bola by to aj reklama na krásnu prírodu a šikovných ľudí, ktorí vedia aj z mála upliesť bič. Väčšina „domorodcov“ tvrdí, že tu nič nemáme, čo by stálo za reč. A majú pravdu. Ja som dal jeden z návodov, čo by sa dalo zmeniť. Skúste sa zamyslieť i vy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?