Poslanecká (ne)závislosť

Autor: Marcel Marcišiak | 5.7.2011 o 18:10 | (upravené 5.7.2011 o 18:15) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1057x

Amnestie, priestupková imunita, reštituované byty. Aj o tom idú zajtra naši poslanci rozhodovať. Sú to všetko témy, ktoré našu spoločnosť trápia cca 20 rokov. A tých istých 20 rokov nás s nimi politici deprimujú v pravidelných intervaloch. Na druhej strane sa bude zajtra rokovať aj o návrhu Igora Matoviča, aby vo voľbách do parlamentu mohli kandidovať nezávislí poslanci.  

Teória

Poslanec sa má rozhodovať podľa vlastného svedomia a vedomia. Dokonca to káže Ústava SR. V dnešnom straníckom systéme je to prakticky nevykonateľné. Príchodom nezávislých poslancov by sa to malo zmeniť. Neboli by viazaní straníckymi príkazmi. Každý z nich by sa rozhodoval podľa toho, či je návrh zákona dobrý alebo zlý. Nemusel by sa pozerať na stranícke tričká.

Prax

Každý kto stupuje do politiky chce niečo zmeniť. Niekto svoj výpis z bankového účtu, niekto túto krajinu. Oba prístupy sa dajú dosiahnuť len vo vláde. Do vlády sa dostane len politická strana. V našich zemepisných šírkach je to zväčša zoskupenie strán (koalícia). Musia sa dohodnúť na koaličnej zmluve a programovom vyhlásení vlády, ktorý by sa mal plniť.

Krívanie na obe nohy

Predstavme si, že sa nezávislí poslanci dostanú do parlamentu na kandidátke inej strany (už sú prepojený so stranou) alebo vytvoria vlastnú „Nezávislú stranu“. Pri tejto alternatíve by museli vytvoriť svoj jasný program. Inak by s nimi nešla žiadna iná strana do vlády. Už pri tomto bode stratia nezávislosť, lebo každý jeden človek má rôzne postoje k určitým otázkam. Potom musia podporiť program vlády, ktorý na 100% nebude stotožnený z ich programom. Znova strácajú svoju nezávislosť. Tak, či onak vždy stratia svoju nezávislosť.

Dve možnosti

Nezávislí poslanci sa ocitnú v hlbokej opozícii a odtiaľ sa toho veľa nedá zmeniť. Alebo by museli zostaviť vládu sami, ale to by som chcel potom vidieť to vládnutie. Keď prinajmenšom 76 poslancov by hlasovalo podľa svojho svedomia a vedomia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?