Maďarská (dez)ilúzia

Autor: Marcel Marcišiak | 22.6.2011 o 17:53 | Karma článku: 8,05 | Prečítané:  1362x

Dlho som sa snažil hľadať odpoveď na (politický) spor medzi Maďarskom a nami. Vždy som sa snažil pochopiť názory na oboch stranách, a zachovať si určitý odstup a objektivitu. Snažil som sa pochopiť našu politiku voči nim a ich voči nám. Nikdy som nevzbudzoval vášne a vždy som používal ratio. No asi prestávam strácať objektivitu, lebo sa začínam  prikláňať na našu stranu, stranu Slovenskej republiky. Prestávam vnímať maďarské argumenty a ich konanie vo mne začínať vyvolávať vášne (nepáčia sa mi).  

Síce som občan z čisto slovenského mesta, ale môj okres je zmiešaným územím. Vyštudoval som v meste, kde je dostatok maďarských občanov a mám aj mnoho kamarátov medzi nimi. Nikdy som nepociťoval nenávisť alebo predsudky voči žiadnemu národu, tak isto je to aj s Maďarmi. Na druhej strane som chápal prekáračky politikov v 90 - rokoch. Dokonca som chápal aj roztržky SNS a maďarských strán (aj keď mi to bolo proti srsti). No to čo sa deje v poslednej dobe zo strany FIDESZ-u už nechápem a dvojnásobne mi je to proti srsti. Síce som napísal v poslednej dobe, ale dnes si až uvedomujem, že je to od roku 2006.

Tak ako u nás, tak aj v Maďarsku sa v roku 2006 konali parlamentné voľby. Tak isto ako u nás začali vládnuť socialisti. FIDESZ prehral voľby a nemal čo ponúknuť svojim voličom, a preto do svojho spektra stredo-pravej strany pridal aj poriadnu štipku nacionalizmu. Nemalou mierou k tomu prispel aj vznik nacionalistických hnutí v Maďarsku, ktorých myšlienky oslovovali značnú časť obyvateľstva. Čas bežal a maďarskí socialisti nezvládali riadiť krajinu, nacionalizmus bol na vzostupe a po ich nešťastných, ale pravdivých výrokoch, že kradli ráno, na obed aj večer, Orbán sa ocitol vo vláde s ústavnom väčšinou. Z našej strany to boli hlavne útoky SNS a po oťukaní sa pridal aj SMER, ktorý zistil, že je to dobrý ťah na voličov. Takže počas štyroch rokov sa naše vzťahy dostali do bodu mrazu. Zvolenie stredo-pravých vlád na oboch stranách Dunaja vo mne vyvolávalo myšlienku pokojného dialógu. Veď najväčší kritici Maďarska sú v opozícii a Fidesz predsa nebude robiť zlú krv, keď slovenskú vládu zostavuje strana, ktorá v Európskom parlamente patrí do tej istej frakcie (EPPED). Nanajvýš vo vláde je maďarská strana, i keď najväčším spojencom Orbána ostáva SMK. Zrejme som sa mýlil.

Síce pokojný dialóg bol nastolený, ale mám pocit, že pre Orbána je to len zastierací manéver. Lebo jeho činy vravia niečo iné. Začalo to politikou dvojitého občianstva, kedy každý občan, ktorý ma maďarské korene môže požiadať o maďarské občianstvo. Skôr sa to argumentovalo ako symbolické občianstvo, neskôr by už takýto občania mohli voliť vo voľbách na území Maďarska. Nechcem vyhrocovať situáciu a myslím si, že u nás k tomu nedôjde, ale v Južnom Osetsku Rusi rozdávali pasy, a keď tam Saakashvili poslal vojská, tak Rusko mohlo poslať armádu na ochranu svojho obyvateľstva (brať ako ilustračný príklad). Pred nedávnom sme boli svedkami vyhlásenia predsedu maďarského parlamentu, že sme zmenili hranice pri výstavbe Gabčíkova a dalo by sa to riešiť aj vojensky. Pri týchto vyjadreniach už neostali pokojní ani naši pravičiari a ostro to skritizovali. Orbán len sucho odvetil, že sa pokúsi zabrániť podobným vyjadreniam. V neposlednom rade treba pripomenúť ich vnútropolitické dianie. Okrem toho, že tam majú zlú ekonomickú situáciu, strana FIDESZ robí slušne povedané poriadky v ústave, ktoré páchnu po ovládnutí niektorých zložiek moci.

Na záver potrebujem prízvukovať, že tento slovenko-maďarský spor je len čisto v politickej rovine. Ľudia nepociťujú strach z jednej či druhej strany, čo sa nedá povedať o ďalšom etniku na Slovensku. No táto otázka je pre politikov tabu, lebo žiaľ na ňu nepoznajú odpoveď.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?