Hviezdne nebo nado mnou, mravný zákon vo mne

Autor: Marcel Marcišiak | 27.2.2012 o 15:16 | (upravené 27.2.2012 o 16:33) Karma článku: 10,35 | Prečítané:  1036x

Slovensko a teda slovenský národ zase raz dospel k svojmu vrcholu akéhosi 20-ročného cyklu. Rok 1948, 1968, 1989 a teraz povedzme, že je to rok 2012. Je to akési vyvrcholenie apatie voči systému, momentálne voči nespravodlivosti, korupcii a klientelizmu. Zase raz chceme dohnať to, čo sme 20 rokov zanedbávali. Nechali sme sa učičíkať vo februári ´48 komunistami za ich vďaku pri oslobodzovaní. V ´68 sme sa nechali učičíkať Husákovou ľudskou tvárou socializmu a v novembri ´89 sme sa nechali učičíkať samotnou demokraciou. Vždy to, čo sme považovali za koniec, sme mali považovať za začiatok, hlavne ten november ´89.

Mysleli sme si, že demokracia je perpetuum mobile a bude fungovať sama od seba. Nebránili sme sa (dobrovoľne) odovzdať našu moc politikom, a to teraz nevravím o voľbách. Našu zodpovednosť sme brali ako príťaž a nie ako príležitosť meniť veci k lepšiemu. Keď sme cítili, že systém začína hniť, tak sme uverili ďalšiemu mesiášovi. Ten mal prebrať našu zodpovednosť, namiesto toho, aby sme ju zobrali do rúk a už v zárodku to zlo zahubili. Preto si dnes nepozriete správy bez toho, aby niekto nebol obvinený z klientelizmu, aby niekto nedostal „stranícku" zákazku, aby nebola vykonaná spravodlivosť. Preto nám dnes demokracia dozrela do žalúdočných vredov ako to napísal Karel Kryl. Ale nie len občiansky nezáujem prispel k „žalúdočným vredom". Korunku tomuto celému zhnitému systému môžeme pripísať morálnemu úpadku. Hodnotový systém sa akoby prevrátil na ruby a „nenažranosť" ľudí nepozná hranice. Samozrejme môžeme mať výborné zákony, ale ani tie sa nedajú uplatniť v každej situácii. Kým budeme hľadať kľučky ako obísť zákony, namiesto toho, aby sme ich rešpektovali, tak znižujeme ich opodstatnenosť. Jednoducho kým nebudeme mať potrebu sa správať morálne aj keď nás nikto nevidí, tak bohužiaľ poriadok nenastane.

"Hviezdne nebo nado mnou, mravný zákon vo mne". Tieto slová Imuanuela Kanta presne vystihujú podstatu problému. Zákony sú dôležité pre chod spoločnosti, ale ten najdôležitejší zákon je v nás v podobe morálky. Preto ako prvý zákon, ktorý by sme mali novelizovať v našej spoločnosti je ten morálny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Kližan nezvládol záver tretieho setu, v štvrtom má výhodu

Slovenský tenista už raz so Švajčiarom hral. Prehral až po trojsetovej bitke.

TECH

Na Zemi vznikne nový superkontinent

Vedci pátrajú po minulosti a budúcnosti superkontinentov.


Už ste čítali?