Demokracia funguje len tam, kde je dostatočný počet demokratov

Autor: Marcel Marcišiak | 1.2.2012 o 15:24 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  764x

Na internete sa pomaly, ale iste rozpútava veľká diskusia o podmienkach, ktoré si kladú organizátori a zmenách, ktoré by mali prebehnúť v našej krajine. Jedná sa o zmeny od zrušenia imunity cez zmenu typu volieb až po zmenu celého štátneho zriadenia. Je to zapríčinené hodnotovou zmesou, ktorá participuje na protestoch a je to úplne prirodzené. Nájdeme tam zástupcov krajnej ľavice cez socialistov, konzervatívcov, liberálov až po prívržencov krajnej pravice.  

Všimol som si, že okrem iného veľmi často zaznieva heslo priamej demokracie. Priznávam, že je to naozaj ľúbivé, lebo občania si sami  rozhodujú o najdôležitejších otázkach. Najsvetlejší príklad priamej demokracie je Švajčiarsko. V priemere tam do roka prebehne 300-350 referend. V týchto číslach sú zarátané miestne, obecné, okresné referendá, v kantónoch, ale aj na celoštátnej úrovni. V priemere na jedného obyvateľa pripadá asi 10 referend ročne. Len tak na okraj, väčšina referend je neplatná. Nemusím ani zdôrazniť koľko peňazí to stojí miestne samosprávy. Teraz si to prenesme na Slovensko. Volebná účasť  v komunálnych voľbách a do samosprávnych orgánov je 20-25%. Čo je jasný dôkaz nezáujmu, a určite aj nechuti občanov o veci verejné. A mimochodom tieto voľby prebiehajú len raz za 5 rokov. Nedávno sme mali možnosť sa zúčastniť referenda a všetci vieme ako to dopadlo. Dajme si ruku na srdce a povedzme si koľko krát sme boli na obecnom, či mestskom zastupiteľstve? Koľko krát sme iniciovali nejakú občiansku aktivitu alebo sme boli do nej zapojený?

Nechcem teraz vyvolávať dojem, že nás haním. Veď práve protestmi ukazujeme, že máme na to, aby sme si ochránili pravú demokraciu a odmietame jej atrapu. Len neskáčme rovnými nohami do vôd neznámych. Začnime si svoju demokraciu vážiť tak, že každý z nás pôjde na mestské zastupiteľstvo a poprípade si pripraví aj prejav. O problémoch nediskutujme len v krčmách, ale hovorme o nich otvorene na príslušných fórach. Združujme sa v občianskych hnutiach a iniciujme petície a osvetu. Proste naučme sa byť demokratmi. Viem, že znie už trocha ťažšie ako zisť sa na pár protestoch, ale presne tak sa mení systém. Bol to J.J. Rousseau, ktorý povedal, že „demokracia funguje len tam, kde je dostatočný počet demokratov". Preto protesty sú len začiatok a dôkaz toho, že nám záleží na našej krajine. Ale bez toho, aby sme nezmenili našu laxnosť na aktivitu v každodennom živote vo veciach verejných to prosto nepôjde. Nik druhý to za nás nespraví. Preto je dôležité urobiť revolúciu v myslení, ale evolúciu v konaní. A časom sa ukáže, či sme naozaj zrelí na priamu demokraciu, či demokraciu ako takú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?